Нацбанк підвищив облікову ставку до 30%

З 4 березня Національний банк України підвищує облікову ставку із 19,5% до 30%. Це вже друге підвищення цього року – 6 лютого НБУ збільшив ставку із 14,0% до 19,5%. Торік НБУ збільшував цей показник тричі: із 15 квітня – із 6,5% до 9,5%, із 17 липня – до 12,5%, із 13 листопада – до 14,0%. Найвищою облікова ставка була у кризовий 1994 рік, коли вона сягнула 300 відсотків, а найнижчою – 2013-го – 6,5%. Різка зміна облікової (ключової) ставки в ту чи іншу сторону завжди свідчить про кризу в економіці, зазначає meduza.io. “Звичайним” кроком для ключової ставки вважається 0,25 або 0,5 відсоткового пункту.

Що таке облікова ставка?

Це відсоток, під який Нацбанк видає кредити комерційним банкам. При низькій обліковій ставці та швидкому ослабленні гривні у банків є виграшна стратегія: вони можуть брати гроші у НБУ, переводити їх у валюту і за рахунок знецінення гривні отримувати дохід, який покриває ставку. Висока облікова ставка робить такі операції ризикованішими. При цьому не виключено, що під такий високий відсоток банки просто не захочуть брати гроші у НБУ і, отже, не будуть видавати нові кредити клієнтам. Це вдарить по економічної активності в країні: люди стануть менше купувати і перестануть вкладати в нові бізнес-проекти.

Навіщо НБУ підвищувати ставку?

Підвищуючи ставку, центробанки всього світу хочуть стримати інфляцію. Влаштовано це так: при високій обліковій ставці ростуть ставки за кредитами бізнесу. Він на таких умовах брати кредити не хоче, через що в економіку надходить менше грошей. Мала кількість грошей в обороті веде до їхнього подорожчання, а не знецінювання. Тобто, гривня має зміцнитися.

Що станеться з кредитами?

Вони стануть менш доступними. Коли банкам доводиться брати в борг у НБУ під більш високий відсоток, вони, природно, перекладають витрати на своїх клієнтів. Ставки за новими кредитами зростуть – так відбувається завжди, коли зростає облікова ставка. Експерти прогнозують, що протягом кількох місяців відсоткові ставки по кредитах в Україні зростуть. Це призведе до проблем не лише у нових позичальників, а й у старих, які часто беруть нові кредити, аби погасити старі. За даними НБУ станом на 1 січня 2015-го частка простроченої заборгованості українським банкам за кредитами у загальній сумі кредитів склала 13,5%. Рік тому цей показник був майже вдвічі меншим – 7,7%. З урахуванням підвищення облікової ставки брати кредити стане складніше, тому що виросте ставка, а банки, побоюючись неплатежів, будуть частіше відмовляти в позиках.

Джерело: www.tsn.ua

КОНТАКТЫ

Для обратной связи заполните форму ниже.

03067, Украина, г.Киев, ул.Гарматная, 8
(063) 977 7171
(063) 977 7171
LexLigaKyiv@gmail.com
lexliga.com